Sepeti Gizle
Toplam: 0,00 TL
Alışverişi Tamamla

Hakkımızda

Nezahat Şahin Samsun’un Bafra ilçesinde doğmuştur, Anadolu Üniversitesi mezunudur ve 30 sene boyunca Bafra Halk Eğitim Merkezi’nde öğretmenlik yapmıştır. Bu süreçte unutulmaya yüz tutmuş, yöresel el sanatları üzerine yoğunlaşmıştır. Kendi deyimiyle sandıktakileri gün yüzüne çıkartmaya çalışmıştır.

30 sene eğitimciliğin sonunda, hayallerini gerçekleştirmek için Bafra’ya özgü, tamamen organik ancak unutulmuş bir ürün olan Zembil’i*Avrupa Birliği projesi ile tekrar üretmeye başlamıştır. Bu kapsamda zembil örücülüğüne “Coğrafi İşaret” verilmesini sağlamıştır.

Bir diğer hayali olan ,çocukluğunun vazgeçilmez tatları, manda kaymaklı lokumu ve bafra nokulunu dünyaya tanıtmak için 2010 yılında bir işletme kurmuştur.

Zembilin içinde nokul ve kaymaklı lokumu sunmuş, bu üç yöresel ürünü bir araya getirmiştir. Bu yöresel ürünleri, Türkiye’nin her yerinde ve Avrupa’da katıldığı pek çok fuarda tanıtmıştır. Konuk olduğu çok sayıda TV kanalında ürünlerin Türkiye genelinde bilinir hale gelmesi için çaba harcamıştır. Gayretleri neticesinde Bafra Nokulu da “Coğrafi İşaretli Ürün” olmuştur.

Bir kadın girişimci olarak işletmesinde en çok önem verdiği konulardan biri kadınların ekonomik özgürlüğünün sağlanmasıdır. Bu amaçla ekibini kadın çalışma arkadaşıyla oluşturmuştur.

Doğal ve geleneksel olanı yaşatmak ve sizlere ulaştırmak için Bafra Kaymaklı Lokumevi’nde katkısız ve el yapımı bir üretim gerçekleştirmektedir. Ürünlerinin içeriğinin katkısız ve doğa dostu olması temel ilkesidir. El yapımı tereyağı, Bafra’da üretilen üzüm ve ceviz, gerçek şeker ve Bafra Deltası’nda özgürce gezen mandaların kaymağı mutfağının temel malzemeleridir.

*Bafra Zembili: Kızılırmak Deltasındaki bir çeşit çayır otu olan kındıra ile mısır koçanının
birlikte örülmesi ile oluşan taşıma ve çeşitli amaçlarla kullanılan bir sepettir.